مقالات

مشکل تغییر رنگ در چاپ

مشکل تغییر رنگ در چاپ

اگر طراح هستید و در حوزه چاپ فعالیت دارید حتما با مشکل تغییر رنگ تا کنون مواجه شده‌اید و آن رنگی که در مانیتور مشاهده می‌کنید با رنگ طرح چاپ شده متفاوت می‌باشد. و این موضوع باعث هدر رفت هزینه و بد نامی در نظر مشتریان می‌شود. به راستی علت مشکل تغییر رنگ در چاپ چیست؟

تغییر رنگ در چاپ می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به چند نمونه از آنها می‌پردازیم.

1.  سیستم رنگ در  مانیتور می‌تواند باعث این مشکل باشد به این دلیل ساده که شما از ابتدا رنگی که در مانیتور می‌بینید رنگی نیست که در چاپ بر روی کاغذ اجرا می‌شود. فرایند ساخته شدن رنگ در پیکسل‌های مانیتور با عنصر نور می‌باشد اما در چاپ از رنگ استفاده می‌شود و مرکب در چاپ افست بسیار تاثیرگذار است. برای رفع این مشکل دو راه وجود دارد یا از مانیتور مخصوص طراحی استفاده شود تا نزدیکترین حالت تصویر به چاپ فراهم شود و یا با آزمون و خطا درصد اشتباه بین تصویر در مانیتور و تصویر چاپ شده را پیدا کنید.

2. جنس کاغذ یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن این مشکل می‌تواند باشد. بهتر است قبل از چاپ مقاله آشنایی با انواع کاغذ را مطالعه کنید و سپس اقدام به چاپ نمایید. به این خاطر که رنگ زمینه کاغذ بر طرحی که روی آن چاپ می‌شود تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال کاغذ کرافت که در طیف رنگی قهوه‌ای می‌باشد باعث تیره شدن طرح چاپی بر روی آن می‌شود. برای حل این مشکل می‌توان از قبل تاثیر رنگ زمینه کاغذ بر روی طرح را بررسی کرد.

3. دلیل دیگر مُد رنگ می‌باشد که شما در نرم افزار طراحی که استفاده می‌کنید برای طرح خود تعریف می‌کنید. مانند مد CMYK (چهار رنگ) و RGB (سه رنگ) و دیگر مُدها. برای چاپ افست از مد CMYK استفاده می‌شود که در رنگ در صنعت چاپ توضیح کاملی برای آنها داده‌ایم. اجرا شدن طرح در مد دیگر باعث اختلاف رنگ در طرح و چاپ می‌شود.

امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید چاپ بهتری را تجربه کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *