مقالات

مراحل تولید ساک دستی (شاپینگ بگ)

مراحل تولید ساک دستی

1. طراحی

مرحله‌ی اول در چاپ، طراحی می‌باشد. شخصی که کار طراحی بگ کادویی را بر عهده می‌گیرد، علاوه بر آشنایی با نرم افزار‌هایی مانند فتوشاپ بایستی به دستگاه چاپ افست و روال کار چاپ به اندازه کافی تسلط داشته باشد. در مرحله طراحی تمامی مراحل بعدی کار چاپی باید در نظر گرفته شود. مانند درصد خطا در رنگ در نظر گرفته شده در طرح و رنگ اجرا شده در کار چاپ شده و پیشبینی آن در مرحله طراحی. اضافه رنگ برای درصد خطا برش تیغ قالب، و همینطور در نظر گرفتن لب پنجه (وسیله‌ای گیره‌ای شکل در ماشین چاپ افست است که وظیفه گرفتن، کشیدن و ارسال کاغذ به درون ماشین چاپ را بر عهده دارد) در صورت نیاز در زمان طراحی.
مراحل چاپ ساک دستی

2. نوع کاغذ

انتخاب مقوا یا کاغذ برای ساخت ساک دستی بستگی به متغیر‌های مختلفی دارد. مانند وزن محصولی که قرار است درون ساک دستی قرار گرفته شود. همینطور مقاوم بودن مقوا در برابر تا خوردگی، و رنگ مقوا مانند مقوای کرافت که از تیف رنگی کرم رنگ تا قهوه‌ای سوخته متغیر می‌باشد و باید در نظر داشت که رنگ‌های طرح در زمان چاپ بر روی این جنس مقوا با رنگ مقوا ترکیب شده و با رنگی که در طرح در نظر گرفته شده متفاوت می‌شود . بیشترین مقوایی که در تولید ساک دستی استفاده می‌شود مقوای گلاسه و کرافت می‌باشد.

 

3. لیتوگرافی

گرفتن فیلم و زینک پیش نیاز  چاپ بر روی کاغذ در چاپ افست می‌باشد. این فرآیند در مکانی به نام لیتوگرافی انجام می‌گیرد. در لیتوگرافی طرح به چهار رنگ اصلی تقسیم شده و هر رنگ برای خوانش دستگاه افست بر روی زینک (زینک ورقی فلزی با ابعاد مشخص است که در لیتوگرافی طرح مورد نظر برای چاپ را روی آن کپی می‌کنند و در چاپ افست از آن استفاده می‌شود) چاپ می‌شود. در این مرحله بعضی از اشتباه‌های طراحی مشخص می‌شود مانند کیفیت طرح و چهار رنگ بودن یا سه رنگ بودن طرح و غیره.

 

4. چاپ

در این مرحله زینک شما بر روی دستگاه چاپ افست نصب می‌شود و مقوای شما برش خورده و آماده چاپ می‌شود. چاپ افست برای تیراژ پایین به صرفه نیست. در انتخاب چاپخانه‌ای که قرار است ایده‌ها و زحمات شما را بر روی کاغذ منتقل کند دقت کنید. خوشنامی، تخصص، تکنولوژی، کیفیت و بسیاری مولفه‌های دیگر سبب تعیین یک چاپخانه برای انجام سفارش می‌شود.
مراحل تولید ساک دستی

5. سلفن کشی و یو وی

سلفن ورقه‌ای نازک و پلاستیکی است که بر روی ساک دستی کشیده می‌شود و مانع از رنگ رفتگی و یا پارگی بر اثر تا خوردگی می‌شود و در زیبایی و دوام ساک دستی تاثیر گذار است. اما اینکه واحدی را انتخاب کنید که از مواد اولیه مناسب استفاده کنید حائز اهمیت است. چرا که موردی مثل مرکب یووی (روکش UV ترکیبی شفاف است که در چاپ افست روی کاغذ مرطوب اعمال می‌شود، سپس فوراً توسط نور ماوراء بنفش خشک می‌شود، به همین دلیل آن را روکش یو وی نامیده‌اند.) که از یک شرکت بینام که معمولا محصولات وارداتی چین هستند ممکن است چند ساعت بعد از چاپ یووی و پس از خشک شدند از روی کاغذ کنده شود و باعث خرابی ساک دستی و یا معمولا کاغذ کادو می‌شود.

 

6. قالب

علاوه بر برش دادن اشکال، از قالب برش می‌توان برای ایجاد چین، سوراخ و شکاف و برش و خط تا استفاده کرد. قالب مخصوص هر کاری (مثل ساک دستی) توسط طراح در مرحله اول طراحی و اجرا می‌شود. هر گونه ایراد بر روی قالب در این مرحله باعث می‌شود که جعبه یا محصول شما شکل و شمایل درستی نداشته و به احتمال زیاد به خوبی قابل ساخت نباشد.

 

ساخت شاپینگ بگ (ساک دستی)

در این مرحله شاپینگ بگ به صورت دستی ساخته می‌شود. برای مقاومت ساک دستی  یک مقوا اضافه در کف کار چسبیده می‌شود کناره کار چسب زده می‌شود و بند انداخته می‌شود و محصول آماده ارائه به فروشگاه می‌شود.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *